"Podróże bez wychodzenia z klasy"
- Pani Monika
- 13 maj 2019
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 1 lip 2019
W tym poście odsyłam do mojego artykułu "Podróże bez wychodzenia z klasy" opublikowanego na łamach czasopisma branżowego "Nauczyciel" (str. 12 i 13, link poniżej), w którym poruszam kwestię urozmaicenia zajęć za pomocą nowoczesnych technologii, poszerzenia horyzontów uczniów i zapoznania ich w ciekawy sposób z odległymi zakątkami świata. Próbuję w nim odpowiedzieć na pytanie, czy interaktywne zajęcia są odpowiedzią na wymogi współczesnego nauczania, a także opisuję jak wykorzystać nowoczesne technologie na lekcji, m.in. strony internetowe takie jak: google maps, strony muzealne oraz skype, służący do nawiązania współpracy międzyszkolnej. W kolejnych wpisach przedstawię scenariusz do zajęć z wykorzystaniem google maps i tematyki podróży.
https://issuu.com/magazynnauczyciel/docs/nauczyciel_4_2017_publikacja Treść artykułu, dostępnego w linku:
Podróże bez wychodzenia z klasy
Jak uatrakcyjnić zajęcia i zwiększyć zainteresowanie uczniów przedmiotem? Interaktywne wycieczki potrafią przenieść w odległe zakątki świata i sprawić, że uczniowie z zaciekawieniem będą uczestniczyć w zajęciach, a jednoczesne wykorzystanie różnych bodźców pozwoli lepiej zapamiętać materiał.
Interaktywne zajęcia odpowiedzią na wymogi współczesnego nauczania Kiedyś na zajęciach geografii można było podróżować jedynie palcem po mapie. Obecnie nowe technologie dają nam dużo większe możliwości na przeprowadzenie ciekawych zajęć. Dzięki nim uczniowie mogą poczuć się jak na wycieczce, bez opuszczania sali lekcyjnej. Takie materiały urozmaicą nie tylko lekcje geografii, ale i historii czy języków obcych. Podczas zajęć możemy użyć prostych narzędzi, których używamy na co dzień.
Google maps Sprawdzanie drogi do wyznaczonego miejsca za pomocą internetu stało się powszechne. Interaktywne mapy służą nam w wielu sytuacjach życia codziennego: wyjazd na wakacje, spotkanie z przyjaciółmi, szukanie punktów usługowych. Można by długo wymieniać. Natomiast używanie „google maps” przez nauczycieli na lekcji nie jest już tak oczywiste. To proste narzędzie może służyć nie tylko jako zastępstwo tradycyjnego atlasu, ale także dzięki funkcji „street view” przenieść słuchaczy w odległe miejsce. Wyobraźmy sobie omawianie na lekcji najważniejszych zabytków w wybranym miejscu na ziemi. Używając funkcji widoku ulicznego, dzięki obrazom w 3D, możemy przechadzać się po ulicach, oglądając Łuk Triumfalny w Paryżu, rzymskie Koloseum czy Times Square w Nowym Jorku. Tę samą funkcję można wykorzystać przybliżając kulturę kraju na lekcji języka obcego. Wycieczka ulicami Londynu z widokiem na London Eye i Big Ben? Czemu nie! Nowoczesne technologie dają nam wiele możliwości i warto z nich korzystać.
Wirtualne muzeum Wiele muzeów na swoich stronach internetowych posiada opcję wirtualnych spacerów. Warto opowiadając o dziełach sztuki, zabytkach, zagadnieniach geograficznych lub antropologicznych wykorzystać to narzędzie. Przy okazji tematu dinozaurów można zajrzeć na stronę Muzeum Ewolucji i odbyć wirtualną wycieczkę. Uczniowie zobaczą między innymi szkielet dinozaura i makiety pradawnych zwierząt, takich jak fitozaury. To tylko przykład jednego z setek muzeów, które można zwiedzić online. Oprócz indywidualnych stron wybranych muzeów, warto zajrzeć na stronę internetową stworzoną przez Google'a o nazwie Google Arts & Culture (www.google.com/culturalinstitute). W jednym miejscu zebrano dzieła sztuki, które można obejrzeć za pośrednictwem strony i przejść się wirtualnie po muzeach z całego świata. Wśród nich można wymienić: Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Muzeum Vincenta van Gogha czy Museo Frida Kahlo w Meksyku.
Wymiana doświadczeń Dzięki połączeniom online (np. za pomocą Skype) możemy łatwo przenieść się nawet na drugi koniec świata. Nawiązanie współpracy z zagraniczną szkołą pozwoli wymienić się doświadczeniami i porozmawiać z uczniami oraz nauczycielami oddalonymi o tysiące kilometrów. Ten pomysł można wykorzystać np. podczas zajęć z języka obcego. Nic lepiej nie zbliża do danej kultury jak poznanie jej rdzennych mieszkańców, ich zwyczajów i realiów życiowych. Wykorzystanie filmów i zdjęć z własnych podróży może być równie bogatym przeżyciem. Warto podzielić się z uczniami swoimi doświadczeniami lub wysłuchać doświadczeń uczniów w ramach zadanego projektu.
Okulary wirtualnej rzeczywistości Do wyświetlenia informacji na zajęciach, mogą posłużyć nie tylko tablica interaktywna czy rzutnik. Ostatnio popularne okulary VR są zsynchronizowane z komputerem lub smartfonem, a obraz widzimy bezpośrednio w okularach – tak jakbyśmy byli w środku akcji. Czujniki gogli wykrywają ruch głowy przód-tył, góra-dół i prawo-lewo. Gdy obracamy głową zmienia się wyświetlany obraz. Uczniowie będą zachwyceni wykorzystaniem takich technologii na lekcji. Stworzono specjalne filmy 360, dzięki którym podróż wirtualna jeszcze nigdy nie wydawała się tak realna. Spływ rwącą rzeką Kolorado po Wielkim Kanionie z perspektywy osoby siedzącej w łodzi jest spektakularny.
Dlaczego warto wykorzystać nowoczesne rozwiązania? Płynie z nich wiele korzyści dla uczniów. Przede wszystkich zajęcia stają się ciekawsze, a uczniowie chętniej w nich uczestniczą i wzrasta ich motywacja. Wykorzystując multimedia obok tradycyjnych opracowań tekstowych, uruchamiają różne zmysły jednocześnie (słuch, wzrok, dotyk) i lepiej zapamiętują materiał. Przybliżając tematykę podróży rozwijamy w uczniach zamiłowanie do odkrywania świata, a tym samym uczenia się. Zajęcia praktyczne pobudzają uczniów do aktywności myślowej. Współczesne technologie dają nam dużo możliwości. Wykorzystujemy je w codziennym życiu i z powodzeniem moglibyśmy czerpać z ich zalet w życiu szkolnym.
Monika Pławska – mgr pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, lektor języka angielskiego, pasjonatka podróży, tańca, sportów na świeżym powietrzu, psychologii Internetu i nowoczesnych rozwiązań w nauczaniu.

Comments